O nás
Čo je miestna akčná skupina
Miestne akčné skupiny predstavujú verejno-súkromné partnerstvá, v ktorých majú svoje zastúpenie miestne komunity, podnikatelia, verejná správa, poľnohospodárske a lesnícke subjekty, mladí ľudia, ženy a iní dôležití aktéri na miestnej úrovni. Podmienkou je, aby zástupcovia súkromného sektora (vrátane mimovládnych organizácií) tvorili minimálne 50% partnerstva.
Miestna akčná skupina vzniká ako neformálne partnerstvo kľúčových subjektov verejného a súkromného sektora, ktoré pôsobia v území. Partnerstvo je potrebné zaregistrovať ako občianske združenie (zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov).
Hlavným cieľom MAS BODROG, o. z. je koncepčné, globálne rozvíjanie územia v rôznych oblastiach, ktorými sú napríklad oblasť občianskeho života, skvalitňovania podmienok pre život miestnych obyvateľov, rozvoja dopravnej, technickej, občianskej a inštitucionálnej infraštruktúry, ochrany životného prostredia, ochrany kultúrneho a historického dedičstva, podpory malého podnikania a poľnohospodárstva, rozvoja cestovného ruchu, vidieckej turistiky, propagácie a prezentácie územia.
MAS BODROG, o.z. vznikla 08.10.2014 a je založená za účelom vytvorenia a implementácie stratégie miestneho rozvoja vedeného komunitou na území MAS. Cieľom MAS je podpora trvalo udržateľného rozvoja celého územia, predovšetkým však aktivít realizovaných v prospech obcí, neziskových organizácií, mikro a malých podnikateľov a iných subjektov a občanov pôsobiacich v danom území s ohľadom na ochranu prírody a krajiny.
Úlohou miestnej akčnej skupiny je:
- koordinácia prípravy stratégie rozvoja územia ako nevyhnutného dokumentu, ktorý je podmienkou realizácie projektov v rámci prístupu Leader. V rámci stratégie rozvoja sú v súlade s Programom rozvoja vidieka SR definovaní koneční prijímatelia a oprávnené aktivity obnovy a rozvoja územia, ktorých cieľom je zlepšenie kvality života vo vidieckych oblastiach a zlepšenie ekonomickej príležitosti a sociálnych podmienok vidieckeho obyvateľstva.
- vypracovanie kritérií pre výber projektov v súlade s usmernením riadiaceho orgánu, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Kritériá pre výber projektov tvoria súčasť stratégie.
- implementácia stratégie rozvoja územia, čo predstavuje predloženie stratégie rozvoja územia na riadiaci orgán v termíne stanovenom vo výzve. Pokiaľ bude stratégia podporená, miestna akčná skupina vyhlási výzvu na predkladanie projektov, zriadi výberovú komisiu, ktorá vyberie projekty na základe kritérií uvedených v stratégii. Následne Poľnohospodárska platobná agentúra uzavrie zmluvu s konečnými prijímateľmi úspešných projektov.
- aktualizácia a prehodnocovanie stratégie rozvoja územia.
- riadenie činnosti miestnej akčnej skupiny a organizovanie stretnutí.
- finančné riadenie.